EĞİLİMLER

DEMOS olarak muhtelif toplumsal ve siyasal konularda kamuoyu eğilimlerini yakından takip edip abonelerimize iletiyoruz.

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU

Toplumun hayatın her alanını etkileyebilecek sorun algısını anlayabilmek için katılımcılara düzenli olarak sorduğumuz ilk soru, “en önemli sorun” oldu.

2019 yılı boyunca bu sorunun cevabı hiç değişmedi. Yüzde 70 bandının altına sadece bir kez düşen en önemli sorun “Ekonomi” başlığı idi. 2019’da ekonomi bir sorun olarak herkesin hayatının en temel konusu oldu. Diğer konu başlıkları ekonominin yakıcı etkilerinin gölgesinde kalsa da zaman zaman gündeme göre belli problemler öne çıktı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Henüz diğer adayların belli olmadığı ve seçim atmosferinin yaşanmadığı bir ortamda olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vereceklerini söyleyenlerin oranı başarı algısına paralel olarak yüzde 35 civarında seyretmiştir. Yaklaşık yüzde 10’luk bir kesim diğer adayları gördükten sonra karar vereceklerini söylerken Erdoğan’a oy vermeyeceklerini söyleyenler 2019 yılı boyunca oy vereceğini ifade edenlerden daha fazla olmuştur.

GENEL SEÇİMLER

2019 yılında yaşanan yerel seçimler toplumun olası bir genel seçimde kime oy verecekleri üzerinde de etkili olmuştur. 31 Mart öncesi yaşanan propaganda süreci, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ve 23 Haziran’da gerçekleştirilen ikinci İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde iktidarın kaybetmesi genel siyaset algısını ve iktidara dönük yaklaşımları da derinden etkilemiştir.

Bu çerçevede araştırmalarımızda partilerin çekirdek oyları seçimlere bağlı olarak küçük değişiklikler göstermiştir.

JEOPOLİTİK KONUMLANMA

Avrupa Birliği 2019 yılında da Birliğin içinde bulunduğu durum ve Türkiye’nin dış politika söylemindeki eleştirel tutuma rağmen toplumun %40’ının üzerinde bir destek almaya devam etti.