İSABETLİ TAHMİN

31 Mart 2019 seçiminde CHP adayı Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım’dan 13 bin 729 fazla oy almış ve İBB Başkanı seçilmiştir. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu 6 Mayıs 2019’da aldığı bir kararla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimini iptal etmiştir.

DEMOS olarak, 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinden sonra seçim sonuçlarını kapsamlı bir şekilde analiz ettik ve Mayıs ayında abonelerimize ilettik. Ayrıca, 23 Haziran seçiminden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimi için yaptığımız kamuoyu araştırmasının sonuçlarını Haziran ayı ortasında abonelerimize ilettik.

Aşağıda Haziran ayın ortasında abonelerimize ilettiğimiz tahminlerimiz ile resmî sonuçlar arasındaki birebir örtüşmeyi görebilirsiniz.

Toplumdaki bu eğilimin göz ardı edildiği iptal kararından sonra İstanbul’a özel kamuoyu yoklamamızda seçim sonuçları yaklaşık bir ay öncesinden netleşmişti.

Haziran başında sona eren DEMOS araştırmasında Ekrem İmamoğlu’nun büyük bir farkla kazanacağına dair ilk araştırma abonelerimizin eline ulaşmış oldu.

Seçimlere yaklaşık bir aya kala İstanbul özelinde gerçekleştirdiğimiz saha araştırması, 23 Haziran’a üç hafta kala gerçekleşip resmi sonuçları en yakın tahmin eden ilk araştırma oldu.

Seçimlerin hemen ardından yapılan araştırmalarımız da 23 Haziran sonrasına ışık tuttu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu toplumun yüzde 64,4’üne göre ülke siyasetinin geleceğinde rol oynayacak bir siyasetçi haline geldi.

Nitekim araştırmalarında uzun süredir en baskın karakter olarak ülke siyasetini belirleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 30’un üzerindeki desteğinin ardından ikinci gelen isim Ekrem İmamoğlu olmaya başlamıştır.